22 Haziran 2012 Cuma

Bu da bizim mutfak kuralları...

Alışveriş danışmanında okudum çok güldüm. Bunlar da bizim Müşerref'in mutfak kuralları.


Çay, Filiz Çay'la (başka markası eve girmemiştir) demlenir, 20 dakika içinde de tüketilir. Ama  çay kişi sayısı hesaplanarak demlenir. Gerekirse hemen taze demlenip sunuma hazırlanır. Ama çay asla ve kata ziyan edilmez. Uzun yoldan gece üçte bile eve gelince bir çay demlenir, onların deyimiyle "ilaç gelir", sonra uyunur.

Makarna pişirirken de ölçüleriniz kaşıkla bardakla olsa iyi olur. Çünkü bizde artan makarna bile asla çöpe atılamaz, ertesi öğün yenir. Yaşını hesapladığımda Kıbrıs Çıkarması dışında bir savaş görmüş geçirmişliği de yoktur. Ama herşeyini bırakıp göç eden annesinden gördükleri, yiyiniz içiniz israf etmeyiniz felsefesi genlerine işlemiştir. Hiç birşey atılmaz! Hatta salça yapımından artan su bile nasıl değerlendirilir çalışmalarında pişirdiği iğrenç tarhana çorbasını bile "napalım siz içmezseniz ben içerim" duygu sömürüsüyle bana kakalamıştır. Ardımızdan gelen yeni nesil bu numarayı yutmamış biz ana kız salça suyunu ziyan etmezken, uyanık kardeş karşımızda vişne suyu içmiştir.  Vişne suyu demişken vişne suyuymuş, hamburgermiş, pizzaymış dışardan almaya ne gerek vardır, annem onu daha temiz ve sağlıklı mutlaka evde yapardır.

Zaten öyle detaylı yemek yapar ki, ben de olsam atamam:) Yemek dediğin başında beklenerek pişer, koydum ateşe, geçeceğim şu köşe olmaz. Tepesinde beklenir kıvamını buldu mu iki tıkırdatma daha olmadan altı kapanır. Tablo gibi sofra kurulmalıdır. Ömrü mutfakta geçmiştir. Hatta bize misafirliğe gelen arkadaşının 5 yaşındaki oğlu "Anne Mustafa Amcam Müşerref teyzeme ceza mı vermiş neden hep tezgahın arkasında? diye sormuştur (yazlıktaki mutfak amerikan mutfak o nedenle orada hep tezgahın, kışlıkta hep kapının arkasında)".

Ayrıca altın kuraldır, malzemeden kısılmaz. Ya yapmazsın ya yaptınsa sekiz okka cevizi kurabiyeye katarsın. O yumurtası az erişte de erişte midir? Lor peynirinden börek olmaz, bulacaksın içinde eriyecek peyniri.

Mutfak evyesinin içinde meyve sebze yıkanmaz. Bir kabın içinde evyede yıkanabilir tüm bunlar. Mutfak tezgahının üzerini az önce çamaşır suyuyla silmiş olsan bile bir tabak içinde olmadan asla birşey koyma üzerine. Sen bu hain mikropları bilmezsin, nasıl da dolar onlar hemencecik ortalıklara...

Masaya çıkan şeyler kullanılmasa bile tekrar çekmeceye konmaz. Namusu kaçmıştır bir kere onların. Yıkanıp arınmaları gerek. Ayrıca o her tabağın içine koyduğu servis aletleri dekor değil, tabağına istediğin kadar koyman için. Daldırma tabağındaki çatalı ortadaki tabağa. Yemeyeceğin kadar asla alma. Hiç dokunmadım demen kifayetsiz. Ya çatalının ucu değdiyse? Zaten diğerlerini yediğin için tabağın kirli, o yemediğin nimet de o tabakla arkadaşlık etti kirlendi. Demin zırnık atmayan kadın tabak tabak kalan atar, günahına girme, yiyeceğin kadar ortadaki servis aletiyle al. Ben bu yemekleri beğenmedim dolayısıyla yiyeceğim kadar ve hiç alıyorum deme hakkı aile bireylerine sunulmuş bir hak değildir. Bizim evde pişen tüm yemekler BOĞAZINI DELMEZ YE yemekleridir.

"Yağsız bulaşık" diyip çalkalayıp çevirme. O kahve içtiğin fincan zaten ovulurken eskiyecek, ama bu tabakta erik yıkamış olman bile onun bir tur detarjanla dans etmemesi için geçerli neden değil.

Sakın o okunmuş gazeteleri ayakkabı boyamak vb. işler dışında kullanıp annemin mutfağına sokayım deme. Biz dört kişilik aileyiz gazete okumayı severiz, nerden baksan 40 parmak değmiştir üstüne. Üzerinde ekmek kesilmez, tezgaha serilip ıspanak ayıklanmaz. Ekmek kesmek demişken ekmeği ellerinde parçalamayı düşünmedin inşallah. Ekmekler ekmek tahtasının üzerinde TSK'nın subay alımında belirlediği kriterlere uyum sağlayacak en ve boyda kesilmelidir. Ispanak  filan ayıklayacaksan  al baakim şurdan bir tabak ya da temiz bir poşet içine soy sonra çöpe dökersin. Bu arada sen o gazeteyi bakkaldan alıp geldikten sonra ellerini yıkadın değil mi? Çok anayasa kuraldır paradan sonra el yıkamazsan külahları fena değişirsiniz demedi deme. Hooop bir saniye o ıspanağın köklerini nereye atıyorsun? Ispanaklı el açması börekten sonra ıspanak kökü yemeği pişecek onlarla, müsrif yaratık seni.

O sokakta gezdirdiğin el çantasını da çıkar bakalım bizim hijyen alanı mutfaktan.

Yoksa sen kabuklu diye o muzu yıkamadan mı soyup yedin? Kabuklardan değdi ellerine kimyasal tüm artıklar, koooş çabuk bir acil servis bul, müdahale al. Tabağındaki o portakalı da önce yıka sonra soy da ye,  devlet acil servisten fark alımını kaldırdı diye bu kadar da ferah olunmaz ki canım!

 Kendimiz yiyecek olabiliriz, herşeyin zerafeti var. O mantı minik bükülsün, sarma kurmay sınavına girecek hem serçe parmak kalınlığını geçmesin, hem kart yaprakla sarılmasın hem de çok pişmesin amanın dikkat!

Sen aktardın mı tencereden saklama kabına yemeği, hassas ölçümünü yaptın mı o saklama kabının? Bak tam soğumadan buzdolabına koyup da bakteri ürettirme. Söyle Mustafa'ya o yatmadan önce koysun dolaba. Ayrıca buzdolabının kapağına süt ve süt ürünü sakın koyma. Kapak daha çok dışarıyla temas eder çabuk bozulurlar orada (ev ekonomisi dersi aldılar da gıda mühendisliğindeki stajını anımsayamadım ben anlattığı anılarından).  Ve de yiyeceğin kadarını ısıt.

O az önce ısıttığın yemeği yerken döktüğün kırıklar var ya. Onlar evin diğer odalarına sağlanan vizesiz gezi imkanlarına bayılırlar. O nedenle onların eve yayılmamasını sağlamak senin en birinci vazifendir. Bu kırıklar minik süpürgeyle toplanmayacak kadar yayılmış, ve daha da vakim olmak üzere süpürgenin çalıştırılabilir olduğu saatlerin sonuna doğru geliniyor olunabilir. İşte bu ahval ve şerait altında bile süpürgeyi hemen kapıp o kırıklar temizlenmelidir. Muhtaç olduğun kudret sen süpürgeyi yaparken ağır ateşte pişmekte olan az şekerli kahvende mevcuttur.

Kavanozundan aldığın turşuymuş, reçelmiş servis çatalı kaşığıyla tabkalara aktarılmış bile olsa sen servis tabağında kalanları asla kavanozlara geri koyma. Onlar avrupa gördü artık, beğenmezler kavanozlarını.

Kafasını hijyen konularına yora yora yeni gelişmelerle de bizlerle oluyor annem. Ve ben şuna bayıldım: çay tabaklarını hepsini ayrı alıyoruz ve herkese ayrı bir çay tabağıyla çay servis ediyoruz. Böylelikle acep bu kadın mutfakta bizim bardakları karıştırmış olabilir mi sorusunu konukların aklından siliyoruz. Hem belki konuklar da bu uygulamayı benimsiyorlar, biz de onlara gittiğimizde aklımızı dedikodulara daha rahat verebiliyoruz;)

Öperim Ferreşüm'cüm.

2 yorum:

Mustafa Rumelili dedi ki...

Kuzum doktoran var bırak bu bilindikleri yazmayı ...:) :) :)

Adsız dedi ki...

Cok tanidik geldi