20 Kasım 2012 Salı

Karda Ayak İzleri

UE saplantılı kitap (bir kitaba tutunur ve defalarca onu okuturdu) günlerini geride bıraktı. Yeni saplantısı bolca sayıda kitap okumak. Pazarlıklarımız sonucu 5 kitap okuyoruz yatmadan önce. Bazen babasıyla paylaşıyoruz, 2 kitap biri 3 kitap biri şeklinde.

5 kitap olunca döngüye giriyor tabi eldeki kitaplar. Yeni yeni kitaplar edinmek gerekiyor (İyi bir kütüphane kullanıcı değilim, Ankara'da kolaylıkla bunun yapılabileceğini de sanmıyorum. Yanılıyorsam lütfen yönlendirin). Kenara not ediyorum iyi yorumlar alan kitapları. Dünya Çocuk Kitapları haftası nedeniyle böyle not ettiğim bir kitabı hediye ettim UE'ye.

Neden hep kurtlar kötü olur ki masallarda? Hiç iyi kurt olmaz mı? Bu sorunun cevabı çok başarılı çizimler ve esprili bir biçimde anlatılıyor bu kitapta (Kurt'u okla gösterdiği çizim çok gülümsettiyor beni, bir de plastik ördeği dişlediği). İnsan 7 sinde neyse 70 inde de odur inancında olan bir kültürümüz var. Kötü bir varsayım bu. Bu varsayımı çocuklarımızla bu kitapla tartışabilmek de mümkün. Değişim mümkün değil mi? Tam "iyi kurt" olmaz işte bakın dediği noktada  kitabın tam da sonunda bir kapı daha açılıyor değişebilmeye. Kurt değişebildi mi ucu açık, ama ya değişebilirse? Bay kötü kurt olmak ne kadar kötüyse körü körüne sen iyi kurt olamazsın demek de bir o kadar kötü. Ama körü körüne diyebilirim ki çok çok güzel bir kitap.
Kırçiçeği Yayınları'ndan, Sarıcizmeli ve UE  tavsiyesiyle...

2 yorum:

Benden Bizden dedi ki...

Ali Dayı çocuk kütüphanesine gittiniz mi? Bir deneyin derim.

Mor Bisikletçi dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum! Biz de çok çok seviyoruz bu kitabı :) O son anda açılan kapılar insana umut ve heyecan veriyor :)